بلاگ

خانه شیخ سعید آل مکتوم

راهنما و اطلاعات خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید آل مکتوم House of Sheikh Saeed Al Maktoum

درباره خانه شیخ سعید آل مکتوم

یکی از بنای های تاریخی زیبای موجود و ساخته شده در دبی می باشد که بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری در بین مردم و علاقه مندان به بناهای قدیمی و تاریخی شناخته شده، محبوب و پرتردد گردیده است.
خانه شیخ سعید آل مکتوم یک ساختمان تاریخی و محله مسکونی سابق سعید بن مکتوم آل مکتوم، حاکم سابق دبی در امارات متحده عربی است.
این ساختمان در امتداد نهر دبی در منطقه الشیندقا واقع شده است.
در حدود سال 1896 میلادی به عنوان مقر خانواده آل مکتوم تأسیس شد. هزینه ویزای دبی
این ساختمان در حال حاضر تبدیل به یک موزه برای بازدید عموم مردم گردیده، که شامل آثار و تصاویری از شهر قدیمی دبی شامل تاریخچه خانه سعید آل مکتوم، خانواده آل مکتوم، دبی قدیم، زندگی دریایی، نماهایی از دبی، زندگی اجتماعی در دبی، سکه‌ها و تمبرها، اسناد و نقشه‌ های تاریخی می باشد.
این بنا در مساحتی حدود 3600 متر مربع ساخته شده است که در طول سالیان از زمان تبدیل آن به موزه مورد بازسازی های متعددی قرار گرفته است و در حال حاظر تحت حفاظت و نظارت دولت این کشور اداره می شود.
این خانه در عهد مکتوم بن حشر آل مکتوم بنیادگذاری شده ‌است، و تا نهایت حکم سعید آل مکتوم که در سال 1958 میلادی فوت کرده ‌است، مقر حکمرانی وی بوده است که بعد از آن به موزه تبدیل گردید.
نکته قابل توجه و مهمی که می توان به آن اشاره نمود این موضوع است که در ساخت این خانه از معماری خانه‌ های قدیمی ایرانی در ناحیه کویر و جنوب ایران الهام گرفته شده ‌است و همچنین در داخل آن اتاق ها و خانه های متعددی ساخته شده است که هر کدام از آنها دارای یک ایوان، مهمان ‌خانه و تعدادی اتاق برای استفاده می باشند.
در داخل اتاق ها و اقامت گاه این این خانه تماما از وسایل سنتی و قدیمی استافده شده است که زیبایی آنجا را چندین برابر نموده است.

خانه شیخ سعید آل مکتوم House of Sheikh Saeed Al Maktoum
خانه شیخ سعید آل مکتوم House of Sheikh Saeed Al Maktoum

از محبوبیت ها و زیبایی های این بنا می توان به سبک قدیمی خانه، معماری تماشایی و سنتی و همچنین تزیینات گچی آن اشاره نمود.
این بنا دارای حیاطی بزرگ می باشد که دور تا دور آن حدود سی اتاق وجود دارد و برج بادگیری که به زیبایی این بنای تاریخی افزوده است.
برای رسیدن و بازدید از این بنا می توان به محله الشندغه رفته و به راحتی به این خانه رسیده و از آن با پرداخت ورودی اولیه که به منظور محافظت از این بنا گرفته می شود پرداخت کرده و از آنجا دیدن نمایید.
ساعات بازدید از این خانه یکشنبه تا پنجشنبه از 9 صبح تا 8 شب می باشد و جمعه و شنبه از 1 ظهر تا 8 شب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open